ODTÜ’de güneş enerjisi merkezi kurulacak

2 Ekim 2009

 

gunes-enerjisiODTÜ’de bünyesinde, Türkiye’nin enerji ihtiyacının güneş santrallerinden karşılanmasını sağlayacak teknolojilerin geliştirileceği “Güneş Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜNAM)” kurulacak.

“Orta Doğu Teknik Üniversitesi Güneş Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği”, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, GÜNAM’ın amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Merkez, güneş enerjisi teknolojileri ve uygulamaları alanında araştırma, uygulama ve geliştirme çalışmaları yürütecek.

Güneş enerjisi teknolojilerini Türkiye’de geliştirmeyi ve bu alanlarda Türkiye’nin rekabet gücünü arttırmayı hedefleyen Merkez, güneş enerjisinin çevre ve toplum çıkarları doğrultusunda en verimli biçimde kullanılması ve uygulanması yönünde yöntemler geliştirerek toplumun ve sanayinin hizmetine sunmayı amaçlıyor. Çevresel, ekonomik ve enerji bağımsızlığı açısından büyük bir öneme sahip güneş enerjisi teknolojilerinin gelişimi için gerekli toplumsal altyapıyı oluşturmayı da amaçlayan Merkez, Türkiye’de güneş enerjisi teknolojileri alanında çalışanlar için en uygun ve elverişli ortamı yaratarak beyin göçünü azaltmayı ve yurt dışında bu alanda çalışanlar için ülkeye geri dönüş için imkan yaratmayı da hedefliyor.

FAALİYETLERİ

Merkez, güneş enerjisi teknolojileri alanında araştırma yapacak, ulusal ve uluslararası projeler yürütecek.

Ulusal ve uluslararası düzeyde ilgili kurslar, konferanslar, seminerler, yarışmalar, kongreler, sempozyumlar düzenleyecek olan Merkez, üniversite mensuplarının araştırma faaliyetlerine destek olacak.

Amaçları doğrultusunda ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapacak olan Merkez, kamu ve özel sektöre ihtiyaç duydukları alanlarda araştırma, inceleme, danışmanlık hizmeti verecek, bilimsel görüş verecek, rapor hazırlayacak ve amaçları doğrultusunda ulusal ve uluslararası işbirliğini geliştirecek. Merkezin yönetim organları, Merkez Müdürü, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Danışma Kurulu’ndan oluşacak.

Merkez Müdürü, ODTÜ’deki fakültelerin konuyla ilgili öğretim üyeleri arasından Rektör tarafından 3 yıllığına görevlendirilecek. ODTÜ’de alanında uzman öğretim elemanlarından bir veya daha fazla kişi Merkez müdür yardımcısı olarak görevlendirilecek.

Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Müdürü ve ODTÜ’de Merkezin faaliyet alanlarıyla ilgili çalışmalarda bulunan öğretim elemanları arasından Rektör tarafından görevlendirilecek dört üyeden oluşacak. Merkez Yönetim Kurulunun görev süresi üç yıl olacak. Merkez Danışma Kurulu, Merkez Yönetim Kurulunun ihtiyaç duyduğu alanlarda ve konularda öneri ve düşüncelerini almak amacıyla Merkez faaliyetleri konusunda birikimi olan öğretim üyeleri ve istekleri halinde, konuyla ilgili kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcilerinden oluşacak.

Radikal

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Avrupa’nın yeni güneş enerjisi projeleri devrede Dünyanın başlıca enerji şirketleri, 3 yıl içinde, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki büyük güneş enerjisi kaynaklarının elektriğe dönüştürülmesine yönelik ayrıntılı bir plan hazırlamakta anlaştı. ...
  • ODTÜ’de rüzgar enerjisi merkezi kuruluyor ODTÜ'lü bilim adamları Türkiye'nin "Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi"ni kurmak için bir araya geldi. Amaç çevreyi kirletmeden enerji üretmek ve Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltmak....
  • Toplu taşımada güneş enerjisi Belçika’nın üç kilometrelik raylı tüneli eşsiz bir güneş enerji sistemine ev sahipliği yapıyor. Paris’ten Amsterdam’a uzanan hızlı tren hattı Antwerp’ten geçiyor. Burada bulunan tünel ise yakındaki ormanların tren yolundan çekilmesi...
  • İspanya güneş enerjisinde ABD’yi sollayacak İspanya'nın termal güneş enerjisi alanındaki kurulu güçte ABD'nin ardından ikinci sırada olduğu, 2013 yılında ise ABD'yi geçerek bu alanda zirveye oturacağı belirtildi. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“ODTÜ’de güneş enerjisi merkezi kurulacak” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...