Tıp ve elektrik-elektronik mühendisliği tercihlerde ilk sırada

27 Eylül 2009

 

tip-elektrik-elektronikGençlerin kaderini belirleyen Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)’nın önemi Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’nun ‘dönemsel’ olarak yaptığı değişikliklerle daha da kritik bir hal alıyor. Bir taraftan eğitimciler yeni sisteme adapte olmaya çalışırken, veliler de farklılıkları anlamak için danışmanların ve dershanelerin kapısını aşındırıyor. Uygulanan sisteme göre bölüm ve meslek tercihi yapan liselilerin kafası ise gelen her değişiklik haberleriyle iyice karışıyor. Zira ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı, katsayı ve kontenjan durumu gibi konular gençlerin kariyer planlarını doğrudan etkiliyor. Özellikle okulda seçtikleri bölüm ile sınavda tercih ettikleri meslek gruplarının farklı alanlardan olması sonuçlara yüksek puan kaybı olarak yansıyor.

Ancak önümüzdeki yıl durum daha farklı olacak. Çünkü 2010 yılından itibaren yapılacak ÖSS’lerde katsayılar etkisini kaybedecek. Yani tüm öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim puanları, mezun oldukları lise türüne ve seçtikleri bölümlere bakılmadan 0,15 ile çarpılarak hesaplanacak. Bu da alan dışı tercih yapmak isteyen gençlere hayallerindeki mesleği seçme fırsatı sağlayacak. Fakat ilk bakışta öğrenciler tercih konusunda avantajlı gibi görünse de sistemde dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Eğitimini almadığı alandan meslek seçen gençler yerleştirme sırasında hüsrana uğrayacak!

En popüleri tıp

Yeni sistem bu haliyle meslek alanı bakımından daha geniş ve toplum tarafından daha ‘geçerli’ olarak nitelenen fen bilimlerine olan ilgiyi de artıracak gibi duruyor. Geçtiğimiz dönemde özellikle tıp fakültelerinin kontenjanlarının artması ve mezunların direkt atamalarının yapılması doktor olmayı cazip hale getirdi. Yani gençler artık kriz döneminde işsiz kalmak yerine altı yıl gibi meşakkatli bir eğitim sürecinden geçerek işini garanti altına almayı seçiyor. En çok tercih edilen bölümlerde tıbbın ardından elektrik – elektronik ve bilişim temelli mühendislikler geliyor. Endüstri, biyomedikal ve genetik mühendisliği, diş hekimliği, eczacılık, fizik tedavi ve rehabilitasyon da fen bilimleri alanından yıldızı parlayan bölümlerden birkaçı.

Türkçe- Matematik puan türünde de hukuk, psikoloji, turizm ve uluslararası ilişkiler; Türkçe – Sosyal alanında ise iletişim, edebiyat ve Türkçe öğretmenliğinin popülerliği artmış durumda. Kriz öncesinde revaçta olan iktisat ve işletme bölümlerine ise eskisi kadar talep yok. Zira iş bulma kaygısı ve dört yıllık mühendislik eğitimi alan gençlerin bu bölümlerde yüksek lisans yapması ekonomi alanında kariyer düşünenlerin planlarını alt üst ediyor.

Yazının devamını isteinsan.com.tr adresinde okuyabilirsiniz…

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Tıp ve elektrik-elektronik mühendisliği tercihlerde ilk sırada” için yorum sayısı: 1

  1. İsmet özkan
    2010.01.09 19:16

    Ben tıp fakültesini seçenlerdenim fakat keşke elektrik Elektronik mühendisliğini seçseymişim diyorum. 5 yıl geriye dönebilsem eminim tıbbı seçmezdim. Yeni öss’ye gireceklere tavsiyem, sakın milletin dediklerine kulak asmayın. para için tıbbı seçiyorsanız sakın seçmeyin ki gerek mezunların artması gerekse tanı ve tedavi yöntemlerindeki gelişmelerden dolayı en geç 5 6 yıl sonra bugunkünden farklı olacak bir sektör sağlık sektörü. Yani hastadan alaceğınız ücret miktarı çok çok azalacağından eminim.

Yorumunuzu yazın...