“Türkiye’ye 2015’te füze kalkanı kurulacak” iddiası

21 Eylül 2009

 

fuze-kalkaniİngiliz basınına göre, ABD füze kalkanı projesi yerine İran’a karşı iki aşamalı bir plan hazırladı. Önce Akdeniz’e konuşlu ABD gemileri bölgeyi koruyacak. 2015’te ise Türkiye’ye füze sistemleri kurulacak.

ABD’nin eski başkan George Bush döneminden beri Polonya ve Çek Cumuhuriyeti’ne kurmak istediği füze kalkanı projesinden sekiz yıl sonra vazgeçmesinin yankıları sürüyor. İngiliz The Times gazetesi, yeni bir strateji peşinde koşan ABD’nin büyük ihtimalle 2015’ten sonra Türkiye’ye füze savunma sistemleri yerleştirmeyi planladığını yazdı.

Gazeteye göre, ABD Dışişleri’nin iki yıl önce hazırladığı rapor, İran’ın 2015’te Washington’ı vuracak füzelere sahip olacağını öne sürüyordu. Ancak son istihbaratlar, İran’ın Ortadoğu’yu, Doğu Avrupa’yı ve Türkiye’yi menzile alan kısa ve orta menzilli füzeler geliştirdiğini ortaya koydu. İran’ın şu anda elindeki en uzun menzilli füzesi Şahap 3, İstanbul, Riyad ve Tel Aviv’i vurabilecek şekilde 2 bin 500 km menzile sahip. İstihbarat uzmanları İran’ın Londra’yı vurabilecek bir füze üretmesi içinse en az sekiz yıl daha gerektiği tahmininde bulundu. Bu durumda ABD’nin Doğu Avrupa’ya füze kalkanı kurma planı NATO müttefiki olan Türkiye’yi savunmasız bırakacaktı. ABD, bu durumda koruma şemsiyesine Türkiye’yi de katacak yeni bir plan geliştirdi.

Türkiye, İsrail ve Mısır korunacak

Times’a göre, ABD’nin planı iki aşamalı. İlk olarak Akdeniz’de devriye gezecek üç ABD gemisi,

“Aegis Balistik Füze Sistemi”yle donatılacak. Böylece bu gemiler, Türkiye, İsrail, Lübnan, Filistin ve Kuzey Mısır’ı herhangi bir füze saldırısına karşı koruyacak. Arap Körfezi’ne yerleştirilecek bir gemi de Arap ülkelerini koruyacak. İkinci aşamada ise 2015’te gelişmiş füze savunma sistemleri SM-3’lerin bölgeye yerleştirilmesi öngörülüyor. Gazeteye göre, bu füzelerin yerleştirilmesi için en güçlü aday ise Türkiye.

TSK: 8 değil 1 milyar dolar verilecek

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak dün uzun menzilli hava savunma füze sistemiyle ilgili bilgi verdi. Gürak, füze sistemi tedariki için önce teklif değerlendirmesi yapıldığını, buna dayalı olarak harekat ihtiyacının belirlendiğini söyledi. Gürak, kaynak durumuna göre öncelik verilip tedarik yoluna gidildiğini belirtti.

Dört batarya alınacak

Batarya halinde kullanılan bu silahların bazı komşu ülkelerde mevcut olduğunu, Yunanistan’ın Patriot Hava Savunma Füze Sistemine sahip olduğunu ifade eden Tuğgeneral Gürak, şunları kaydetti:

“Biz dört batarya tedarik edeceğiz. Gerçek rakam ihale pazarlığında ortaya çıkacak olsa da maliyetin 1 milyar dolar civarında olacağı değerlendirilmektedir. Projenin mali kaynağı, Savunma Sanayii Destekleme Fonu ve Devlet Firma Kredisi yıllara sari olarak, tahminen altı yıl içerisinde karşılanacaktır. Proje maliyetinin tamamı bir defada ödenmeyecek yani altı yıl içerisinde ödeme yapılacaktır. Bunlar proje sonuçlandığında belli olacaktır. Basında yer aldığı gibi ’7.8 milyar dolar ödenecek’ ifadeleri doğru değildir. Çünkü, ABD Savunma Bakanlığı’nca yapılan Kongre bildiriminde, ihtiyaç 13 batarya belirtildiği için maliyet 7,8 milyar dolar ifade edilmiştir. Yine iddia edildiği gibi, bu füzeler, belli bir ülkeye karşı değildir. Mobildirler ve her cephede kullanılabilirler.”

İran’la ilgisi yok

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da “Türkiye’nin Patriot alımının İran ya da başka bir ülkeyle alakası yoktur. Bu, Türkiye’nin kendi güvenliği maksadıyla yaptığı bir çalışmadır. Füze alımı hiçbir ülkeden gelecek herhangi bir cari tehdide karşı değildir. Patriotla İran arasında kesinlikle bir ilişki kurulmamalıdır” dedi.

Uzayda uyduyu vurabiliyor

DÜNYADA hali hazırda, kullanılan en etkili füze savunma sistemi olan Aegis Füze Savunma Sistemi, savaş gemilerinde kullanılıyor. Patriot füzelerine benzer bir sistem ile çalışan, savunma sistemi, gökyüzünü ve deniz altını sürekli radar ile inceliyor. Herhangi bir tehlike olduğunda, önce tehdit eden füzeyi takibe alıyor. Daha sonra da saatte 24 bin km hızla yol alan güdümlü füzelerle etkisiz hale getiriyor. Aegis sistemi son olarak, iki yıl önce ABD’nin uzaydan yeryüzüne düşme riski olan eski bir uydusunu vurmada kullanılmıştı. Aegis sistemine sahip 108 savaş gemisi var. Bunlar ABD, İspanya, Norveç ve Japonya’ya ait.

gazetevatan.com

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

““Türkiye’ye 2015’te füze kalkanı kurulacak” iddiası” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...