Nanokristal içeren silikon mürekkep kullanılarak güneş panellerinin verimliliği artırıldı

21 Eylül 2009

 

murekkep-baski-gunes-paneliNanokristaller içeren silikon mürekkep ve mürekkep püskürtme (inkjet) baskı tekniği kullanılarak, silikon taban malzemesi üzerinde oluşturulan desenler ile, silikon tabanlı güneş panellerinde %18 verimlilik elde edildi.

Innovalight, nanokristal içeren silikon mürekkepleri geliştiren ABD firması. Firma, Hollandalı OTB Solar firmasının mürekkep püskürtme baskı teknolojisini kullanıyor. Innovalight, geliştirdiği yeni yöntemler, daha ucuz ve daha verimli güneş panelleri üretilebileceğini iddia ediyor.

Innovalight’ın kullandığı yöntemin başarısı, kristal boyutu ve elde edilen mürekkebin “basılabilir” olmasına dayanıyor. Birkaç nanometre boyundaki kristaller kullanılarak, daha düşük sıcaklıklarda silikon taban malzemesine yapışan bir mürekkep elde edilebilmiş. Ayrıca eklenen organik bir malzeme, silikon mürekkebin taban malzeme üzerinde akıp gitmesini engelleyerek, onu mürekkep baskı tekniği için uygun hale getiriyor.

ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı, %18’lik verim düzeyini bağımsız olarak doğrulamış durumda. Bu mevcut verim düzeylerine göre yalnız %1-1,5’lik bir iyileşme demek. Ancak firma, üretim sürecinin daha düşük sıcaklık gerektirmesi ve mevcut üretim süreçlerinde kullanılanlara göre daha ince bir silikon taban malzeme üzerinde çalışılabilmesi nedeniyle, bu yeni yöntemle yapılacak üretimin daha ucuz olacağını iddia ediyor.

Firma üretim için, bir Şangay-Çin firması olan JA Solar ile anlaşmış durumda. Bu teknikle üretilen ilk güneş panellerinin 2010 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Nanokristal içeren silikon mürekkep kullanılarak güneş panellerinin verimliliği artırıldı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...