Japonlar’dan Uzay Mekiği’ne alternatif kargo aracı

12 Eylül 2009

 

ABD, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyan Uzay Mekiği filosunu gelecek yıl emekli etmeyi planlıyor. Japonlar’ın alternatif kargo aracı HTV’nin ilk deneme yolculuğu başladı.

Japon uzay ajansı Jaxa tarafından naklen yayınlanan görüntülerde, H-2B tipi füzenin ülkenin güneyindeki Tanegashima üssünden bu gece başarılı şekilde fırlatıldığı izlendi.

JAXA, kalkıştan sonra tüm teknik aşamaların öngörüldüğü şekilde sonuçlandığını bildirdi.

Mitsubishi firması tarafından üretilen H-2B füzesi bu ilk fırlatılışında, “taşıma aracı” (HTV) adlı yeni bir Japon uzay gemisi taşıyordu.

Bu uzay aracı da kalkıştan yaklaşık 15 dakika sonra programa uygun şekilde füzenin unsurlarından başarıyla ayrıldı. Yerdeki kontrol merkezinden izlenen uzay aracı, UUİ mürettabatına 4,5 ton ikmal malzemesini otomatik şekilde ulaştıracak.

Japon uzay ajansı tarafından tasarlanan ve üretilen HTV, herşey yolunda giderse yaklaşık bir hafta sonra UUİ’ye 10 metre kadar yaklaştıktan sonra istasyon mürettebatı tarafından robot kol yardımıyla sabitlenecek.

Japonlar, kendi uzay adamlarını ve teçhizatlarını taşımak ve çöpleri toplamak için 2015′e kadar yılda bir kez bu aracı uzaya göndermeyi planlıyor. Araç bir ayın sonunda UUİ’den ayrıldıktan sonra uzayda parçalanacak.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , , ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Japonlar’dan Uzay Mekiği’ne alternatif kargo aracı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...