Şeker hastalığının tedavisinde yeni umut

8 Eylül 2009

 

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünden (Inserm) bilim adamları, bazı tip 1 şeker hastalarına uzun süreli olarak pankreas hücresi nakletmeyi başardı.

Ağır hücre reddi tedavisi görmeleri gerekmesine rağmen, hastaların mümkün olduğunca normal bir hayat sürdükleri, hatta bazılarının işlerine döndüğü vurgulandı.

Araştırmacılar, ölmüş kişinin pankreasından aldıkları pankreasa özgü hücrelerin uzun süre yaşaması için bir teknik geliştirdi. Organlarını bağışlayanların özenle seçilmesinin, hücrelerin titizlikle alınmasının ve çok iyi koşullarda saklanmasının ardından bu hücreler genel anestezi yapılan hastalara damardan verildi. 2-3 aylık dönemde 2-3 “nakil” yapıldı. Bu tedaviyi gören hastalar son hücre naklinden sonra ortalama 12 gün ensülin iğnesine ihtiyaç duymadı.

3-6 yıl sonra, 2003′ten bu yana tedavi gören 14 hastadan 11′inde ensülin üreten Langerhans adacıklarının halen var olduğu ve kandaki şeker oranının dengeli olduğu görüldü. Bu hastalardan 8′inin (yüzde 57) ensülin iğnesine ihtiyacı kalmadı.

İlk kez ensülin üreten pankreas hücrelerinin uzun süreli naklinin yapıldığının belirtildiği araştırmada François Pattou ve Marie-Christine Vantyghem’in çalışmaları hücre tedavisinin etkili ve nakledilen hücrelerin başlangıçtaki işlevinin, tedavinin uzun süreli olmasının kilit noktalarından birini teşkil ettiğini gösterdi.

Ancak bu yöntemin uygulanmasının zorluklarının, doku reddinin tedavisinin güçlü olması ve istenmeyen durumların belirlenmesi ya da giderilmesi için sürekli gözlem gerektirmesi, ayrıca organlarını bağışlayanların sayısının az olması olduğu belirtildi. Tedavinin kalıcı olup olmadığı henüz bilinmese de araştırma ağır şeker hastalığının tedavisi için umut olabilir.

“Diabetes Care” dergisinde yayımlanan araştırma, Fransız “Le Figaro” gazetesinin internet sitesinde de yer alıyor.

NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Şeker hastalığına kök hücre tedavisi Dünyadaki en zengin kök hücre araştırma kurumunun başkanı, on yılı biraz aşan bir süre içinde şeker hastalığının tedavisinin mümkün olabileceğini açıkladı....
  • Kanser tedavisinde büyük umut İngiltere'de bilimadamları, deri hücrelerini bağışıklık sistemi hücrelerine çevirmeyi başardı. Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırma, kanser hastalarının gelecekte kendi derilerinden alınacak hücrelerle tedavi edilebilme olasılığını yeniden gündeme taşıdı....
  • Kanser tedavisinde yeni umut Kanadalı bilim adamları, kan kanserinin tedavisinde önemli bir başarıya imza atarak, kan kanseri hastasının cildinden genetik mutasyona uğramayan sağlıklı kan hücreleri üretti. ...
  • Şeker hastalığına karşı kök hücre umudu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, harabiyeti şeker hastalığına yol açan, pankreasta insülin yapan beta hücresinin yeniden üretilmesine yönelik kök hücre çalışmalarının umut...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Şeker hastalığının tedavisinde yeni umut” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...