Füze sistemi Türkiye’de kurulabilir

30 Ağustos 2009

 

New York Times gazetesi, Amerika’nın füze savunma sistemini kurmak için Polonya ve Çek Cumhuriyeti yerine Türkiye veya Balkan ülkelerini düşündüğünü iddia etti. Haberde, ayrıca, Amerikalı yetkililerin gemilerden fırlatılabilen Aegis füze savarları yerine karadan fırlatılabilen modelleri düşündükleri belirtildi.

Benzeri bir iddia Polonya’da yayınlanan bir gazetede yer almış ve bu haberde füze savunma sistemi için Amerika’nın Türkiye ve İsrail alternatiflerini gözden geçirdiği belirtilmişti. Rusya Orta Avrupa’da bir füze sistemine, yeni bir silahlanma yarışına neden olacağı gerekçesiyle şiddetle karşı çıkıyor.

New York Times Cumartesi günkü haberinde, Washington’daki yetkililerin alternatif ülke seçiminin Rusya’nın şikayetlerini gidermek amacıyla yapılmadığını, İran’ın artan tehditlerine karşı böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu söylediğini yazdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yalanladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise Perşembe günkü basın toplantısı sırasında bu konu kendisine sorulduğunda Polonya gazetesinde yer alan bilgilerin doğru olmadığını söyledi. Sözcü, füze savunma stratejisiyle ilgili değerlendirmelerin devam eden bir süreç olduğunu ve bunun henüz tamamlanmadığını söyledi. Füze savunma sisteminin nereye yerleştirileceği konusundaki kesin kararın gelecek ay açıklanması bekleniyor.

Eski Başkan George W. Bush füze savunma sistemlerine büyük destek verirken Başkan Barack Obama bu konuya daha mesafeli bakıyor.

VOA

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • İsrail yeni füze savunma sistemi kuruyor Devlete ait Rafael savunma şirketi tarafından geliştirilen sistem ''Demir kubbe'' adıyla biliniyor. İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, yeni sistem, hedefi bir saniyeden az bir süre içinde belirleyip havada yok...
  • Arrow füze savunma sistemi testi geçemedi ABD'de 23 Temmuz’da gerçekleştirilen Arrow füze savunma sistemi testi başarısızlıkla sonuçlandı. ...
  • Hindistan ‘süpersonik’ füze denedi Hindistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Sitanşu Kar, konvansiyonel savaş başlıkları taşıyabilecek şekilde tasarlanan Brahmos füzesinin ülkenin doğusundaki Orissa eyaletinde bulunan füze deneme merkezinden fırlatıldığını belirtti. ...
  • NATO füze kalkanı sisteminin radarı Türkiye’ye kuruluyor Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, ABD tarafından NATO'ya tahsis edilen erken uyarı radarının Türkiye'de konuşlandırılmasının öngörüldüğünü açıkladı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Füze sistemi Türkiye’de kurulabilir” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...