‘Gençler Su Ödülü’ Türkiye’ye geldi

20 Ağustos 2009

 

29 ülkeden 8 bin 600 projenin katıldığı ‘Gençler Su Ödülü’ yarışmasını, Türkiye’den Ceren Burçak Dağ, yağmur suyundan elektirik enerjisi üreten projesi ile kazandı.

İsveç’ın başkenti Stockholm’de düzenlenen ‘Uluslararası Su Haftası Forumu’nda ‘Gençler Su ödülü’ yarışmasını Türkiye’den 18 yaşındaki öğrenci Ceren Burçak Dağ, yağmur suyundan elektrik üreten projesiyle kazandı.

Su kaynakları ve temiz içme suyu konularındaki sorunların tartışıldığı ‘Uluslararası Su Haftası Forumu’nda 29 ülkeden gençlerin projelerinin katıldığı yarışmalarda ödül kazananlar açıklandı.

Bu yıl 8 bin 600 projenin katıldığı ‘Gençler Su Ödülü’ yarışmalarında Türkiye’den katılan Ceren Burçak Dağ’ın yağmur suyundan elektrik enerjisi elde eden projesi finale, daha sonra da ilk üçe kaldı.

Stockholm Aelvsjö’deki fuar merkezinde düzenlenen törende, Ceren Burçak Dağ’ın projesi birinciliğe değer bulundu. Dağ, 5 bin dolar değerindeki para ödülü ile su damlası şeklindeki kristal plaketi almaya hak kazandı.

Stockholm’deki ‘Gençler Su Ödülü’ yarışmasına aralarında Türkiye, Arjantin, Avustralya, Kanada, Çin, Finlandiya, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya ve Japonya’nın da bulunduğu 29 ülkeden gençler projeleri ile katıldı.

NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • TÜBİTAK Bilim Ödülü Seza Özen’e TÜBİTAK'ın 2010 Yılı Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü'nü kazananlar açıklandı. Bilim Ödülü'ne, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Seza Özen layık görüldü. ...
  • IEEE 2010 Enformasyon Kuramı En İyi Makale Ödülü Prof. Dr. Erdal Arıkan’a verildi Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Arıkan, 150 ülkeden 360 bin üyesiyle dünyanın en büyük tekno-profesyonel topluluğu Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü'nün (IEEE) 2010 Enformasyon Kuramı En İyi Makale Ödülü'nü...
  • Zimmerman ödülü Prof. Dr. Nevzat Gençer’e verildi İnsan vücudundaki farklı organların manyetik alanını ölçerek tıpta görüntüleme yöntemlerinin gelişmesine öncülük eden, James Edward Zimmerman adına verilen ödüle Türk bilim adamı Prof. Dr. Nevzat Gençer layık görüldü....
  • Dr. Hakan Gürsu’ya 7 dalda tasarım ödülü Önceki yıllarda da başta güneş enerjisi ve rüzgarla çalışan çevreci tekne tasarımı Volitan olmak üzere tasarımları ile sayısız ödül alan ODTÜ öğretim görevlisi Dr. Hakan Gürsu ve ekibi, Avrupa Birliği...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“‘Gençler Su Ödülü’ Türkiye’ye geldi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...