Samanyolu’nun hayalet komşusu

18 Ağustos 2009

 

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim adamaları Samanyolu galaksisine çok yakın görünmez bir galaksi keşfettiklerini açıkladı.

Gizli galaksinin varlığını Samanyolu gaz çizgisinde yarattığı düzensizlikten şüphelenip araştıran Sukanya Chakrabarti ve Leo Blitz, gerçekleştirdikleri simulasyonlarla galaksinin kütlesini hesapladı. Buna göre yeni galaksi, Samanyolu’nun kütlesinin onda biri Güneş’in ise 10 milyar katı büyüklüğe sahip. Bu, Samanyolu’nun uydusu olan LMC galaksisinin kütlesine de eşit.

Yeni tespit edilen ‘hayalet’ galaksi, Dünya’dan 300 bin ışık yılı uzakta bulunuyor. Chakrabarti, simulasyonalarda galaksinin uzatılmış eliptik bir yörünge izlediği, bundan 300 milyon yıl önce galaksimizden sadece 16 bin ışık yılı uzakta olduğunu söyledi.

Dr. Chakrabarti daha genç bir uydu galaksi olan LMC içindeki genç yıldız ve gaz bulutlarının ‘hayalet’ galaksinin görünmesine engel olduğunu söyledi.

Eğer Chakrabarti galaksinin varlığını ispatlayabilirse ilk defa bir galaksi yıldız ışımasından değil kütle hesaplamasıyla saptanmış olacak.

NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Samanyolu’nun hayalet komşusu” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...