Gezegen avcısı Kepler ilk keşfini yaptı

11 Ağustos 2009

 

NASA’nın 6 Mart’ta uzaya dünya benzeri gezegenleri bulması için gönderdiği Kepler teleskobu ilk keşiflerini yapmaya başladı.

New Scientist’de yayınlanan makaleye göre, “gezegen avcısı” Kepler uzay teleskobu, Güneş Sistemi dışındaki ilk gezegenleri (exo-planetleri) gözlemleyerek, Güneş benzeri yıldızlar etrafında dönen Dünya benzeri gezegenleri tespit edebilmekte yeterince hassas olduğunu ispatladı.

3,5 yıl görev yapacak Kepler bu gözlemi sırasında galaksimiz Samanyolu’nda Cygnus ve Lyra takımyıldızları arasında 100 bini gezegenler için birincil öneme sahip 4,5 milyon civarında yıldızın bulunduğu bölgeye odaklandı.

Kepler’in ilk 10 günlük kalibrasyon dönemi sırasında, üçünde gezegenlerin geçiş yaptığı bilinen 52 bin 496 yıldızdan veri topladığını belirten NASA’nın proje yöneticisi Jim Fanson, Kepler’in yerdeki teleskoplardan çok daha etkin gözlem yaptığını kaydetti.

NASA yetkilileri, uzay teleskobunun gözlem yaptığı bu gezegenlerden HAT-P-7b’nin Kepler’in Dünya benzeri gezegenleri tespit etmekte hassasiyetini ortaya koyduğunu belirterek, 2300 santigrat derece sıcaklıktaki bu gezegenin kendi ışığını yaydığını söyledi.

Bunun bir fırın ya da tost makinesinin kızarmış teliyle aynı sıcaklık olduğunu kaydeden bilim adamları, bu gezegenin kızgın bir gökcismi olduğunu ve Kepler’in hem bu gezegen, hem de güneşinden gelen ışığı tespit ettiğini belirtti. Proje yetkilileri, Kepler’in böylece gezegeni yıldızın önünde ve arkasından geçerken tespit edebilecek hassasiyette olduğunun görüldüğüne işaret etti.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Kepler 5 dış gezegen buldu Güneş Sistemi'nin dışında Dünya'ya benzer gezegenler bulmak için Mart 2009'da uzaya gönderilen Amerikan uzay teleskobu Kepler, beş dış gezegen keşfetti ...
  • Dünya’ya benzeyen 140 gezegen keşfedildi Yalnızca son birkaç hafta içinde yaklaşık Dünyamız boyutlarında 100’den fazla olası gezegen belirlendiğinin açıklanması, evreni başka canlılarla paylaşıyor olduğumuz inancını güçlendiriyor. ...
  • İki yeni gezegen bulundu Astrofizikçiler, ocak ayında yörüngeye yerleştirilen Kepler uzay teleskobu sayesinde, Güneş sistemi dışında Satürn'e benzeyen iki yeni gezegen keşfetti....
  • Kepler dünya benzeri gezegenleri arayacak Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Güneş Sistemi dışında Dünya'ya benzer ve yaşanabilir gezegenler arayışları çerçevesinde, Kepler adlı uzay aracını cumartesi günü fırlatacak....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , , ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Gezegen avcısı Kepler ilk keşfini yaptı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...