Çin’in Mars aracı hazır

7 Ağustos 2009

 

Çin’in Mars’a göndereceği ilk uzay aracı Ekimde fırlatılacağı Rusya’ya nakledildi.

Pekin Haberleri adlı gazetede bugün yayımlanan habere göre, Yinghuo-1 adlı 110 kiloluk minik uydu, Rus uzay aracı Phobos ile birlikte bir Zenit füzesi tarafından fırlatılacak.

Habere göre, fırlatılışından 10 ay sonra Çin’in uzay aracı Mars’ın yörüngesine oturacak ve gezegenin özellikle yüzeyindeki suyun ortadan nasıl kaybolduğunu anlamak için yüzey fotoğraflarını çekip dünyaya ulaştıracak.

Şangay Uzay İdaresi tarafından geliştirilen araçta iki kamera bulunuyor. Çin, 2003 ve 2008 yıllarında ilk insanlı uçuşlarını “taykonot” adını verdiği uzay adamlarıyla yapıp, kendi araçlarıyla ABD ve Rusya’dan sonra uzaya insan çıkaran üçüncü ülke oldu.

Çinli bilim adamları ve mühendisleri, uzay istasyonu yapımını sağlamaya yönelik ilk adım olan yörüngesel modül inşasına yönelik çalışmalarını sürdürüyorlar.

Hürriyet

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Çin’in Mars aracı hazır” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...