AB’de buzdolapları ve televizyonlara verimlilik standardı

27 Temmuz 2009

 

Avrupa Komisyonu, sanayi motorları, su devri daim araçları, televizyonlar, buzdolapları ve dondurucularda daha fazla enerji tasarrufu sağlayacak bir düzenlemeye imza attı.

Komisyon yeni tedbirlerle 2020’ye kadar yılda 190 Twh lik enerji tasarrufu sağlanacağını tahmin ediyor ki bu karam İsveç ve Avusturya’nın yıllık elektrik tüketimine eş değer.

AB Enerji Komiseri Andris Piebalgs bu konuda yaptığı açıklamada “Bu paket enerji tasarrufu, iklim değişikliğiyle mücadele ve ekonomik iyileşme hedeflerimizi başaracağımız yolda bir köşe taşı” diye konuştu.

Yeni özellikler sayesinde bundan böyle piyasalarda en iyi tasarruf sağlayan televizyonlar ve soğutma cihazları yer alacak. Komisyon’a göre, 202’ye kadar tüketiciler yılda 30 TwH elektrik tasarruf etmiş olacak.

Sanayi motorlarına ilişkin yeni kanunlarla 2011’den itibaren piyasaya enerji verimliliği yüksek ürünler sürülecek. Büyük hacimli motorların 2015’ten itibaren oldukça verimli olması bekleniyor. Diğer motorlar için ise bu tarih 2017 olarak kararlaştırıldı. Alternatif olarak bu tür motorlar değişen hız sürücüleri ile donatılarak aletlerin sürekli en üst seviyede çalışması önlenecek ve gerektiği zaman gerektiği kadar enerji tüketmeleri sağlanacak.

Su devri daim vasıtalarına gelince, kazan ve ısıtma sistemlerinde bulunan bu teçhizatla ilgili yeni düzenlemelerle piyasa akıllı ürünlere yönelecek.

Çevre dostu örgütler yeni mevzuatı memnunlukla karşılarken tasarruf potansiyelinin tam kapasite kullanılmasına yeterli olmadığı eleştirisinde bulundular. Yeni standartlar ilk kez Mart ayında tartışmayua açıldığında sivil toplum kuruluşları sanayi kesiminin gönüllü gayretlerinin ötesinde standartlar getirilmesi çağırısında bulunmuşlardı.

Çevreciler daha katı standartlarla yüzde 20 daha fazla enerji tasarrufu sağlanabileceğini ifade ediyor, Komisyon’u havalandırma sistemleri için de standartlar belirlemeye teşvik ediyor.

Şu ana kadar belirtilen özelliklere sahip çevre dostu tasarıma dayanan ürünler için dokuz düzenleme kabul edildi.

EurActiv

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • AB ve ABD’den iş yerinde enerji tasarrufu Avrupa Komisyonu dünkü toplantısında Amerikan Çevre Koruma (EPA) Kurumu’nun bilgisayarlar, fotokopi makineleri ve yazıcılara daha yüksek enerji standartları getirme ve “AB-ABD Enerji Yıldızı” ile betimleme kararına destek verdi....
  • AB’de televizyonlara enerji etiketi yolda Avrupa Komisyon, televizyonlar için enerji etiketi uygulamasının başlatılması teklifinde bulunarak buzdolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinelerinde hâlen uygulanmakta olan etiketlerin yenilenmesini istedi. ...
  • AB’den 75 watt’lık ampullere yasak Avrupa Birliği’nde 100 watt’lık akkor ampullerin ardından 75 watt’lık klasik ampullere de yasak geldi. Amaç, enerji tasarrufu ve küresel ısınma ile mücadele. ...
  • Turkcell ve Turkcell Superonline yılda 24,6 milyon lira enerji tasarrufu sağladı Turkcell ve Turkcell Superonline altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri hayata geçirerek yılda 69 milyon kWh’i aşan tasarruf sağlarken, ülkenin enerji faturasının azalmasına da katkıda bulundular.  Şirketler,  Türkiye...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“AB’de buzdolapları ve televizyonlara verimlilik standardı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...