TÜBİTAK 2009 yılı bilim ödülleri açıklandı

25 Temmuz 2009

 

2009 Yılı TÜBİTAK Bilim, Hizmet, Teşvik Ödülleri ve TÜBİTAK Özel Ödülü ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülüne ilişkin değerlendirme çalışmaları sonuçlandı. TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından 2009 yılında 1 Bilim Ödülü, 1 TÜBİTAK Özel Ödülü ve 16 Teşvik Ödülü ile 1 TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü verilmesine karar verildi. 2009 yılında Hizmet Ödülü verilmedi.

Ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş, hayattaki bilim insanlarına verilmekte olan Bilim Ödülü için 2009 yılı ödül miktarı 25.000.- YTL, altın plaket ve ödül beratından oluşuyor. Bilim Ödülü sahiplerine ayrıca ödül miktarı kadar araştırma desteği de veriliyor.

Bilim Ödülü eşdeğeri olarak oluşturulmuş bulunan TÜBİTAK Özel Ödülü, çalışmalarıyla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş, yurtdışında yerleşik, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu, hayattaki bilim insanlarına veriliyor. 2009 yılı için TÜBİTAK Özel Ödülü ödül miktarı 25.000.-YTL, altın plaket ve ödül beratından oluşuyor.

Teşvik Ödülü, ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş hayattaki bilim insanlarına veriliyor. Teşvik Ödülü için 2009 yılı ödül miktarı 10.000.-YTL, gümüş plaket ve ödül beratından oluşuyor.

TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü, yıllar itibarıyla fizik, kimya, biyoloji ve matematik alanlarında dönüşümlü olarak verilmekte olan bu ödül 2009 yılında biyoloji alanında verilmiştir. TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü için 2009 yılı ödül miktarı 2000.- ABD Doları, gümüş plaket ve ödül beratından oluşuyor.

2009 Yılı TÜBİTAK Bilim ve Teşvik Ödülleri, TÜBİTAK Özel Ödülü ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülünü Kazanan Bilim İnsanları:

BİLİM ÖDÜLÜ
Temel Bilimler
Prof. Dr. Engin Umut AKKAYA

TÜBİTAK ÖZEL ÖDÜLÜ
Temel Bilimler
Dr. Taner YILDIRIM

TEŞVİK ÖDÜLLERİ
Temel Bilimler
Doç. Dr. Taylan AKDOĞAN
Doç. Dr. Nihat Sadık DEĞER
Doç. Dr. Tolga ETGÜ
Dr. Mehmet Özgür OKTEL
Doç. Dr. Bayram TEKİN

Mühendislik Bilimleri
Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan DEMİR
Prof. Dr. Günhan DÜNDAR
Doç. Dr. Fikri KARAESMEN
Doç. Dr. Hakan ÜREY
Doç. Dr. Emre Alper YILDIRIM

Sağlık Bilimleri
Doç. Dr. Kubilay AYDIN
Doç. Dr. Doğan ERDOĞAN
Doç. Dr. Ahmet KORKMAZ
Doç. Dr. Mehmet ÖZAYDIN

Sosyal Bilimler
Doç. Dr. Hatice Pınar BİLGİN
Doç. Dr. Şule TOKTAŞ

TWAS TEŞVİK ÖDÜLÜ
Doç. Dr. Z. Özlem KESKİN

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • TÜBİTAK ödülleri açıklandı 2012 yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülüne ilişkin değerlendirme çalışmaları sonuçlandı. TÜBİTAK Bilim Kurulu’nca bu yıl 3 Bilim Ödülü, 1 Özel Ödül ve 11...
  • 2010 Yılı TÜBİTAK ödülleri aday süreci başladı 2010 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü için aday başvuruları / önerileri 31 Aralık 2009 Perşembe günü, çalışma saati bitimine kadar kabul edilecek....
  • TÜBİTAK ödülleri sahibini buldu TÜBİTAK ödüllerini kazananlar açıklandı. Bu yıl, 1 bilim, 1 özel ve 10 teşvik ödülü ile bir TÜBİTAK TWAS teşvik ödülü verildi. Hizmet dalında ise ödül verilmedi....
  • TÜBİTAK Bilim Ödülü Seza Özen’e TÜBİTAK'ın 2010 Yılı Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü'nü kazananlar açıklandı. Bilim Ödülü'ne, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Seza Özen layık görüldü. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“TÜBİTAK 2009 yılı bilim ödülleri açıklandı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...