Savunma sanayiinde aslan payı yerli firmalara

2 Temmuz 2009

 

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin dün gerçekleştirilen toplantısında yeni projeler açıklandı. Projelerden aslan payını başta ASELSAN olmak üzere yerli firmalar aldı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı’nda imalat kararı alınan konuların hemen hemen tamamının, araç çekicisi hariç, savunma sanayii yerli firmalarına ihale edildiğini bildirdi.

Bu durumun herkes için övünülecek bir konu olduğunu ifade eden Gönül, “Belki 5-10 sene evvel bunların çoğunu yurt dışından almak zorundaydık. Çok ileri teknoloji ürünü olan savunma sanayii ihtiyaçlarının yerli firmalarımızdan karşılanıyor olması iftihar edeceğimiz bir konudur” dedi.

Toplantıda genel maksat helikopter projesinin ele alınıp alınmadığı şeklinde bir soruya Gönül, bu konunun bugün gündeme gelmediğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un her ikisinin de müsait olduğu bir dönemde, yakın bir tarihte bununla ilgili yeniden toplantı yapılacağını söyledi.

Bakan Gönül, söz konusu helikopterlerin sayısının ise 109 olduğunu belirtti.

Gönül, İsrail’den alınacak olan “Heron” tipi insansız hava aracının (İHA) teslimatıyla ilgili bir başka soru üzerine, hava araçlarıyla ilgili incelemelerin sürdürüldüğünü belirterek, “İhtiyacın karşılanması için İsrail’den siparişi verilen ve Aselsan ile beraber üretilen insansız hava aracı sayısı 10′dur. Bunun 4 adeti arzu ettiğimiz standartlara sahip olmak üzere Ağustos ayı içerisinde gelecektir. O zamana kadar eğer bu incelemeler biterse belki bunlar da kabule şayan görülecektir” diye konuştu.

Bakan Gönül, bir gazete yer alan “askeri ihaleye sivil patron” başlıklı haberle ilgili bir soruyu cevaplarken, bakanlık olarak yerli sanayinin gelişmesine önem verdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Türkiye’de yapılan değil, yapılması mümkün olanı dahi Türkiye’den almayı tercih ediyoruz. Bunda vakıf şirketlerinin önceliği belki var. O da şundan. Kendi alanlarında en gelişmiş savunma şirketleri vakıf şirketleridir. Mesela ASELSAN dünyanın savunma sistemleri yapan şirketleri içerisinde 85. büyüklüktedir. Ona ulaşabilecek keşke yerli başka şirketlerimiz de olsa ama bugün yok. Bu sebeple onları destekliyoruz.”

Bakan Gönül, söz konusu haberle ilgili Milli Savunma Bakanlığı olarak açıklama yaptıklarını anımsatarak, “Müsteşarlığımızın faaliyetlerini sizlere duyurmak amacı taşıyor o. Kaldı ki 10 bin civarındaki ihaleden itiraz edilen sanıyorum 130′dur. iptal edilen de 7′dir. Bu bütün bakanlıklar içerisinde en düşük rakamlardır” dedi.

Savunma Sanayii İcra Komitesi Kararları:

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Savunma sanayiinde aslan payı yerli firmalara” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...