Cep telefonlarına ortak şarj aleti

30 Haziran 2009

 

Avrupa Komisyonu ve cep telefonu şirketleri, Avrupa Birliği’nde kullanımdaki her cep telefonuna uyumlu tek bir şarj aleti olması gerektiği konusunda fikir birliğine vardı.

Anlaşma cep telefonu kullanıcılarını, telefonlarına uygun şarj aleti arama derdinden kurtarabilir.

Ayrıca planlanan ortak şarj aleti sayesinde her yeni telefon alımında çöpe atılan eski şarj aletlerinin sayısının da azalması umuluyor.

Komisyon başta her telefona uyumlu tek bir model geliştirilmesini öngören bir yasa teklifiyle geldi, ancak bugün varılan anlaşma şirketler tarafından, isteğe bağlı olarak uygulanacak.

Ancak anlaşmanın Avrupa pazarının yaklaşık yüzde 90′ını kapsaması bekleniyor.

Anlaşmaya imza koyan şirketler arasında Apple, LG, Motorola, Nokia, Qualcomm, Research in Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson ve Texas Instruments bulunuyor.

AB’nin sanayiden sorumlu komisyon üyesi Günter Verheugen, standart bir şarj aleti satışının üretici firmaların masraflarını azaltacağını belirtti.

Verheugen önümüzdeki yıllarda ortak şarj aleti uygulamasının eski cep telefonları, fotoğraf makineleri ve dizüstü bilgisayarları da kapsayacak şekilde genişletilmesini umduğunu ekledi.

Mini USB bağlantısı ile çalışacak olan yeni şarj aletlerinin gelecek yıldan itibaren satışa sunulacağı belirtiliyor.

BBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Tüm ceplere ortak şarj 2012′de geliyor Haziran 2009'da ön anlaşması imzalanan tüm cep telefonlarında ortak şarj cihazı kullanılması ile ilgili anlaşma yürürlüğe giriyor, ilk cihazlar 2012'de geliyor....
  • Tüm ceplere ortak şarj 2012′de geliyor Haziran 2009'da ön anlaşması imzalanan tüm cep telefonlarında ortak şarj cihazı kullanılması ile ilgili anlaşma yürürlüğe giriyor, ilk cihazlar 2012'de geliyor....
  • Cep telefonları sesle şarj edilebilecek Güney Koreli mühendisler cep telefonu şarjının zamansız bitmesi sorununa karşı müthiş bir önlem geliştirdi. Konuşarak cep telefonunu şarj etmek!...
  • Cep telefonlarına yüklenen programlara dikkat! Cep telefonlarına yüklenen uygulamaların hiç de azımsanmayacak bir bölümünün kullanıcıların kişisel bilgilerine eriştiği ve bunları başka bir noktaya gönderdiği ortaya çıktı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler:
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Cep telefonlarına ortak şarj aleti” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...