Fizik bilim kampı başlıyor

29 Haziran 2009

 

Kocaeli Üniversitesi’nde, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri kapsamında düzenlenen “Fiziksel Olayların Eğlenceli ve Görsel Sunumu” konulu Ulusal Fizik Bilim Kampı başlıyor.

Geçen yıl ilki düzenlenen Fizik Bilim Kampı bu yıl 29 Haziran – 3 Temmuz 2009 tarihleri arasında lise öğrencilerine, 5 – 10 Temmuz 2009 tarihleri arasında üniversite öğrencilerine yönelik olacak. Kampın proje yürütücülüğünü Kocaeli Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Elşen Veli, proje danışmanlığını Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Yüksel Güney yürütüyor. Kamp etkinlikleri Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyeleri ve elemanları tarafından bölümün derslik ve laboratuarlarında gerçekleştirilecek. Kampın amacı katılımcılara fiziğin eğlenceli ve zevkli olduğunu hissettirmek, onların fiziğe olan merakını ve ilgisini arttırmak olarak saptandı.

Bilim kampında mekanik, akışkanlar mekaniği, elektrik ve manyetizma, titreşim ve dalgalar, termodinamik ve optik gibi fiziğin çeşitli dallarıyla ilgili eğlenceli görsel sunumlar ve uygulamalı çalışmalar ele alınacak. Kamp süresince fizikteki güncel teknolojiler, eğlenceli sunumlar eşliğinde katılımcılara aktarılacak.

Bilim kampına katılım ve konaklama ücretsiz. Kampa Türkiye’nin farklı illerinden 480 civarında lise ve üniversite öğrencisi başvurdu. Kampın lise öğrencilerine yönelik ilk kısmına Ağrı’dan Edirne’ye, Mardin’den Bursa’ya 21 farklı ilden 35 lise öğrencisi, üniversite öğrencilerine yönelik ikinci kısmına ise 22 farklı üniversiteden 25 lisans öğrencisi katılacak. Kamp süresince sosyal etkinlikler çerçevesinde Hyundai, Ford Otosan, TÜPRAŞ fabrikaları ve Donanma Komutanlığı Harp Silah ve Araçları Müzesi’ne gezi düzenlenecek, Sekapark, İzmit Kent Müzesi ve Gemi Müzesi gezilecek, Körfez’de tekne turu düzenlenecek.

Star

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler:
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Fizik bilim kampı başlıyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...