Liderin Takım Çantası

21 Haziran 2009

 

Sürekli başarı tesadüfi olamaz. Bu nedenle, farklı kurumlarda gösterdikleri başarı ile ön plana çıkan liderlerden tek bir kurumda başarıya ulaşanlara göre daha etkili dersler alınabilinir. Cem Kozlu ülkemizin yetiştirdiği en önemli liderlerden birisi. Kendisi P&G, Komili, THY ve Coca Cola gibi önemli Türk ve uluslararası şirketlerdeki başarılarının yanısıra, deneyimlerinden süzdüğü dersleri kitapları aracılıyla paylaşarak örnek bir lider profili çiziyor.

Ülkemizde kısa zamanda ciddi iniş ve çıkışlarda yöneticilik yapma deneyimi kazanan, doğu ile batının köprüsünde bulunmamız nedeniyle farklı kültürlerle iş yapabilme becerileri gelişmiş ciddi bir yönetici kesimi oluştu. Birçok uluslararası firma bu deneyimleri kazanan yöneticileimizi dünyanın dört bir köşesinde değerlendirmeye çalışıyor. Önümüdeki dönemde kariyerlerinde ilerlemek isteyen gençlerin bu öncü yöneticilerden öğrenecekleri çok şey var. Ancak, bu birçok yönetici bu deneyimlerini geniş kitlelerle paylaşmıyor, paylaşamıyor.

Bir yönetici, bir lider olarak başarılı olmak kadar, bu başarıların sırrını özümseyip onları anlatabilme cesareti ve yetkinliği de bir insanın örnek oluşturmasını sağlayan önemli unsurlardır. Üstelik bu bilgileri başkalarıyla paylaşabilecek kadar yalınlaştırabilmek ve örneklerle zenginleştirmek ciddi bir çaba ister. İşte Cem Kozlu son kitabı “Liderin Takım Çantası” ile böyle bir çaba sonucunda tesadüfi olmayan başarılarının sırlarını gençlerle paylaşarak yol gösteriyor.

İnsanları ölümsüzleştiren üç yöntem var: (i) insan yetiştirmek, (ii) kitap yazmak, (iii) kurumsallaşmış yapılar oluşturmak. Yetiştirilen insanlar kendilerini yetiştirenlerin düşüncelerini ve değerlerini o insanın ömründen daha uzun süre yaşatırlar. Kitaplar yüzyıllar boyu yeni nesillerin deneyimlerden faydalanmasını sağlar. Kurumsallaşan yapılar da misyonlarını nesiller boyu sürdürebilirler. Cem Kozlu’nun kitabında kendi babasının insan yetiştirme konusundaki deneyimlerinin Cem gibi bir insanın yetişmesine ne kadar önemli katkılar yaptığı net bir şekilde anlaşılıyor. Cem Kozlu’nun bu kitabı da kendi deneyimlerinin uzun yıllar yeni nesil yöneticelere pusula görevi görmesini sağlayacak.

Kitabın temel yaklaşımı yönetim kalitesini geliştirebilmek için uygulanmasında fayda görülen bir sistemin örneklerle anlatılmasını içeriyor. Kitapta, Ulusal Kalite Hareketi ile kurumsal olarak izlenmesi önerilen yöntemin, bir liderin gözüyle nasıl hayata geçirilebileceğine ilişkin dersler örneklerle bezenerek anlatılıyor. Bu kitapta dikkat çeken bir başka konu da başarının sırları kadar, başarısızlıklardan öğrenilenlerin de çekinmeden ortaya konmuş olması. Her hatanın nasıl bir öğrenme fırsatına dönüştürülebileceği konusundaki örnekler kurumsal öğrenmeyi hızlandıracak ipuçlarını barındırıyor. Acil işlerle önemli işler arasında nasıl öncelik belirlenebileceğine ilişkin örnekler zaman yönetimi açısından önemli dersler içeriyor.

Ayrıca, Cem Kozlu geniş br referans listesini liderliğin adımlarıyla ilişkilendirerek sunuyor. Böylelikle özetlediği liderlik sırlarını farklı pencerelerden değerlendirmek isteyenlere yeni açılımlar sağlayacak bir okuma listesini de ortaya koyuyor.

Liderin Takım Çantası’nın en önemli faydalarından bir tanesi de Cem Kozlu’nun liderlik derslerini takım çantasındaki aletlerle bağdaştırarak akılda kalmayı kolaylaştırması ve kitapta işlenen konuların kolaca anımsanmasını sağlayarak günlük hayatta kullanımını kolaylaştırması.

Özetle, “Liderin Takım Çantası” yönetim kalitesini ve kendini geliştirmek isteyen tüm yönetici ve lider adaylarının okuması ve özümsemesi gereken bir eser.

Dr. Yılmaz ARGÜDEN- ARGE Danışmanlık

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Liderin Takım Çantası” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...