İran’dan hava savunma sistemi

8 Haziran 2009

 

İran, orta menzilli hava savunma sistemlerinin seri üretimine başladığını bildirdi.

Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, `Şahin` adı verilen orta menzilli karadan havaya savunma sistemlerinin tamamen yerli teknolojiyle ve İranlı uzmanlarca üretildiğini söyledi.

Hava savunma sisteminin füze, radar, elektronik donanım, fırlatma üniteleri gibi karmaşık bir yapıdan oluştuğunu kaydeden Neccar, 40 kilometre uzaktaki düşman uçak ve helikopterlerinin etkisiz hale getirilebildiğini belirtti.

Neccar, savunma alanındaki en büyük projelerden birinin hayata geçirildiğini ve bölgedeki şartlar gereği böyle bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

İranlı Bakan, askeri alandaki projelerin savunma ve caydırıcılık esasına göre belirlendiğini ve hayata geçirildiğini ifade etti.

Rusya, 2007`de 700 milyon dolar karşılığında orta menzilli hava savunma sistemi olan Tor-M1 füzelerini İran`a satmıştı.

Avrupa ülkeleri ve ABD`nin askeri alanda da ambargo uyguladığı İran, son yıllarda yerli savunma sistemlerine ağırlık vererek, ordunun ihtiyaçlarını yerli üretimle karşılamaya çalışıyor.

Savaş uçakları, taarruz helikopterleri, orta büyüklükte denizaltı, savaş gemileri, tank ve elektronik harp malzemesi üreten İran, yaklaşık 2 bin kilometre menzilli Şahap-3 ve Siccil- 1 ve 2 füzelerine sahip.

İran`ın, gelişmiş savunma sistemleri S-300`lerin alımı konusunda Rusya ile müzakerelerde bulunduğu da biliniyor.

AirNewsTimes

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“İran’dan hava savunma sistemi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...