ABD’nin yeni siber güvenlik planları

30 Mayıs 2009

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, ülkedeki bilgisayar sistemlerini siber saldırılara korumak için yeni planlarını açıkladı.

60 gün süren değerlendirmenin ardından yapılan konuşmada Obama’nın Beyaz Saray’da bir Siber Güvenlik Ofisi kuracağını söyledi.

Hem ABD yönetimi, hem de ordusu geçtiğimiz yıllarda siber saldırılara maruz kaldıklarını açıklamışlardı.

Bu arada, New York Times gazetesinin haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da siber saldırılara karşı bir komutanlık kuracak.

Obama’nın önümüzdeki haftalarda siber komutanlığın kurulmasını öngören gizli bir emri imzalaması öngörülüyor.

60 gün süren değerlendirme, Beyaz Saray’ın Siber Güvenlik Danışmanı Melissa Hathaway tarafından yapıldı.

BBC Savunma Muhabiri Rob Watson’a göre, Beyaz Saray’da kurulacak siber güvenlik ofisi, borsa ve hava trafik kontrolü gibi alanlarda hükümete ait bilgisayarların korunması çabalarını koordine edecek.

Amerikan medyasındaki haberlere göre, Obama’nın bir de bu konuda hükümetin çabalarını koordine etmesi bir yetkili atayacak.

Amerika Birleşik Devletleri bilgisayar sistemlerine çok bağımlı ve bu yüzden siber saldırılara çok açık bir ülke.

Sadece 2007′de Pentagon, yabancı ordular, istihbarat örgütleri ve tek başına hareket eden bilgisayar korsanlarının 44 bin siber saldırı düzenlediğini açıkladı.

Uzmanlar özellikle Çin hükümetine bağlı bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı uyarıyor.

Çin ise bu yöndeki iddiaları reddediyor.

BBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • ABD’den siber güvenlik hamlesi Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri'nin siber saldırılardan korunmasını hedefleyen yeni bir yasa tasarısını kamuoyuna açıkladı....
  • Almanya’dan siber savunma hamlesi Çin başta olmak üzere, rakip ülkelerden sanayi casuslarının ve bilgisayar korsanlarının artan hedefi haline gelen Almanya, siber âlemden saldırılara karşı koyabilmek için özel bir güvenlik merkezi kuruyor....
  • Siber Güvenlik Kurulu kuruldu Türkiye'nin siber saldırılara karşı güvenliğini sağlayacak 'Siber Güvenlik Kurulu' üst düzey isimlerden oluşturuldu. ...
  • 1,5 milyar dolara siber güvenlik merkezi Çin’in siber teknolojiler konusunda atağa kalkması ABD’yi de harekete geçirdi. 1,5 milyar dolar harcanarak yeni bir siber güvenlik veri merkezi inşa edilecek....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“ABD’nin yeni siber güvenlik planları” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...