Dünyanın en yüksek yoğunluklu pili

22 Mayıs 2009

 

Hitachi tarafından duyurulan yeni lityum iyon pil, daha önceki lityum iyon pillerden 1,7 kat daha az yer kaplarken, 4500W/kg yoğunluğuyla aynı zamanda daha hafif.

Günümüzde elektrikli otomobillerin daha geniş kitleler tarafından kullanılmasının önündeki en büyük engel, motorlarına güç veren pillerin otomobilin ağırlığının neredeyse yarısını oluştururken, aynı zamanda oldukça büyük yer kaplıyor olmaları.

Daha küçük ve daha hafif piller, daha geniş kullanım alanı sağlayacağından bu tip otomobillerin daha fazla tüketicinin ilgisini çekmesi ve daha büyük bir pazar yaratılması açısından büyük öneme sahip.

Önümüzdeki sonbaharda üreticilere gönderilmeye başlanacak piller aynı zamanda cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve dijital kameralar gibi ürünler için de daha küçük pillerin üretilebilmesinin de yolunu açıyor.

NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Lityum-İyon piller daha hızlı şarj edilebilecek MIT'ten (Massachussets Institute of Technology-ABD) araştırmacılar, lityum-iyon pillerin daha hızlı şarj edilmesini sağlayan malzemeyi geliştirdiklerini açıkladılar....
  • Dünya’nın en ince pili Bu inanılmaz incelikteli piller 1 gramdan daha hafif ve 1 milimetreden daha ince....
  • Silikon nanotellerle daha güçlü piller Lityum-iyon piller için geliştirilen nanotel anotlar, mevcut pillere göre 10 kat daha fazla elektrik şarjı taşıyabiliyor. Bu da pille çalışan araç ve cihazlarda kesintisiz çalışma süresinin yaklaşık iki kat artması...
  • Piller neden patlar? Lityum iyon piller neden patlar? Sık sık patlayan pil haberlerini görüyoruz. Peki ama bu piller neden patlıyor?...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Dünyanın en yüksek yoğunluklu pili” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...