47 milyon yıllık fosil kayıp halka mı?

20 Mayıs 2009

 

Almanya’da 1980′li yıllarda bulunan 47 milyon yıllık bir primat fosili, New York Doğal Tarih Müzesi’nde ziyarete açıldı.

İda adı verilen fosil, bazı araştırmacılara göre “insanın ve maymunların en eski ataları ile aralarındaki kayıp halkalardan biri olabilir”.

İda, kendi türü içinde şu ana kadar bulunanlar arasında en az eksiğe sahip fosil…

Araştırmacılar genellikle fosil primatların dişlerinden yola çıkmak zorunda kalırlardı.

Ama şimdi ilk kez olarak bu primatın vücudundaki her bir kemiği inceleyebiliyorlar.

Hatta İda’nın yediği son yemeğin böğürtlen olduğunu bile söyleyebildiler.

Ancak fosili inceleyen bilim adamlarını asıl şaşırtan, İda’nın genellikle daha gelişmiş primatlarla özdeşleştirilen bazı özelliklere sahip olmasıydı.

Frankfurt’taki Senckenberg Müzesi’nden Dr. Yens Franzen’a göre İda, insan ve maymunları kendisinden önceki bir primat grubuna bağlayan bir ara halka olabililir.

Dr. Franzen, “İda’nın başparmağı sayesinde kavrayabilen elleri var. Bizler gibi tırnakları da düz. İlk bakışta bile bunun bizlerden çok uzak bir canlı olmadığını düşünüyorsunuz.” diyor.

Bu alanda çalışan diğer araştırmacıların bilimsel ayrıntıları incelemek için henüz fırsatları olmamış.

Ancak gelen haberlere göre, bazıları, açıklanan tezlere kuşkuyla yaklaşıyorlar.

Bu araştırmacılar İda’nın, çok erken dönemde yaşamış primatlardan biri olduğunu, ama insanın oluşumundaki halkalardan biri olmadığını düşünüyor.

Dünyanın önde gelen primat uzmanlarından biri, bir belgesele ve bir kitaba konu olan bu yeni ortaya çıkmış fosil etrafında dönen kampanyanın kendisini şaşkınlığa uğrattığını söylüyor.

BBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Dünyanın en büyük fosil katmanı 500 metre uzunluğunda ve 26 metre genişliğinde olan katmanda 7 binden fazla dinozor fosili bulunuyor....
  • 150 milyon yıllık denizyılanı “Anna” Monako'daki deniz müzesi, 150 milyon yıllık denizyılanı "ophthalmosaurus"u meraklıların seyrine sundu....
  • Kayıp halka uzaydan geldi Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) karbon göktaşları üzerinde yaptığı yeni bir araştırmada, bunların, DNA için gerekli yapı taşlarından bazılarını Dünya'ya getirmiş olabilecekleri ortaya çıktı....
  • 520 milyon yıllık beyin fosili bulundu Çin’in Yunnan eyaletinde yapılan kazılarda bulunan eklembacaklı fosili, ilkel bir vücut yapısına ancak gelişmiş bir beyne sahip olan, nesli tükenmiş Fuxianhuia protensa türüne ait. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“47 milyon yıllık fosil kayıp halka mı?” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...