Hubble’a son servis yapılacak

2 Mayıs 2009

 

11 Mayıs’ta uzay mekiği Atlantis ile gönderilecek 7 kişilik bakım ekibi, NASA/ESA Hubble Uzay Teleskopu’na gerçekleştirilecek bu beşinci ziyarette teleskopun son bakımını yapacak.

Daha önce 1993, 1997, 1999 ve 2002’de bakım yapılan teleskopun, yapılacak bu bakım ile aynaları dışındaki tüm cihazları değişmiş olacak. Böylece 19 yıldır hizmette olan ve büyük bilimsel buluşların yapılmasını sağlayan Hubble’ın gelecek 10 yılda hizmete devam etmesi sağlanacak.

Bu görevin en temel amacı 2 yeni cihazın teleskopa kurulumu olacak. Bu cihazlardan biri Kozmik Köken Spektrografı (The Cosmic Origins Spectrograph – COS). COS, çok uzaklardaki donuk yıldızsı gökcisimlerinden (kuasarlardan), gökadalar (galaksiler) arası gaz bulutlarını geçerek gelen ışığı çeşitli dalga boylarında inceleyecek. Bu incelemede, yol boyunca hangi dalga boylarındaki (renkteki) ışığın daha fazla soğrulduğuna bakılarak, yol üzerindeki maddelerin kimyasal bileşimi ve yeri belirlenmeye çalışılacak. Böylece tüm evrenin geniş ölçekli yapısı ve kimyasal bileşiminin evrimi hakkında bilgi edinilecek.

Son görevde teleskopun geniş alan kamerası WFC2, daha gelişmiş bir model olan WFC3 ile değiştirilecek. WFC3 ile ilk defa kızılötesi, görünür ve morötesi dalga boylarında gözlem yapabilme yeteneği tek bir cihazda toplanmış olacak. Böylece astronomlar uzak gökadalardaki yıldız kümelerini, kızıla kayma oranı yüksek olan (hızla uzaklaşan) gök cisimlerini ve güneş sistemindeki cisimlerde su ve buz oluşumlarını gözlemleme olanağına kavuşacaklar.

Görev sırasında 19 yıldır görevde olan bataryalar dahil, Hubble’ın mevcut alt sistemlerinde de bakım ve yenileme çalışmaları gerçekleştirilecek.

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Hubble’dan yeni fotoğraflar Geçen Mayıs ayında bakımdan geçen Hubble Uzay Teleskobu, uzaydan yepyeni fotoğraflar gönderdi. ...
  • Tarantula Bulutsusu’ndan yeni görüntüler Hubble Uzay Teleskopu, komşu gökada Macellan Bulutu’nun içindeki ünlü Tarantula Bulutsusu’nun etkileyici görüntülerini elde etti....
  • IstSec 2009 10 Haziran’da yapılacak Bilgi Güvenliği alanında çalışan ve bu alana merak duyan uzmanların bilgi paylaşımı gerçekleştireceği İstanbul Güvenlik Konferansı 10 Haziran'da gerçekleştirilecek....
  • Dünya Saati eylemi 26 Mart’ta yapılacak WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 4 yıl önce başlatılan 1 saat süreyle ışık kapatma eyleminin bu yıl 26 Mart tarihinde gerçekleşeceği bildirildi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Hubble’a son servis yapılacak” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...