Yüksek enerji saklama özelliğine sahip nanokapasitörler geliştiriliyor

19 Mart 2009

 

Elektronik cihazlar için, yüksek enerji saklama kapasitesinin yanında hızlı şarj edilebilme ve istendiğinde ani güç verebilme özelliğine sahip ideal pil arayışı sürüyor. Günümüz aygıtları bu özelliklerin yalnız birine sahip. Kapasitörler yüksek güç verebiliyor, piller ise yüksek enerji saklayabiliyor.

Maryland Üniversitesi’nden (ABD) araştırmacılar şimdi bu iki özelliğe sahip bir nanokapasitör geliştiriyorlar. Nano ölçekteki elektrostatik kapasitör dizilerinin yaratıcıları, kimya profesörü Sang Bok Lee ve Maryland NanoCenter’in direktörü Gary Rubloff.

Nanokapasitör, geliştirme sürecinin başında ve pratik kullanımı için daha büyük ölçeklerde üretilmeleri gerekiyor. Buna rağmen, benzerlerinden 10 kat daha fazla enerji saklama kapasitesine sahip olan bu yeni aygıt umut vaat ediyor.

Elektrostatik kapasitör, yapı olarak türünün en basit örneği. İki metal plaka ve aralarındaki yalıtıcı tabakadan oluşan bu kapasitörde enerji saklama kapasitesi metal plakaların yüzey alanı ile doğru orantılı. Maryland’deki araştırmacılar, nanofabrikasyon teknikleri kullanarak bu yüzey alanını artırmışlar. Bunun için de düzlemsel elektrotlar değil, yalıtkan nanodeliklerin içine derinlemesine giren silindirik yapılar oluşturmuşlar.

Araştırmacılar, bu hafta Nature Nanotechnology dergisinde çıkan makalede, 125 mikrometre genişliğinde ve her biri 1 milyon nanokapasitör içeren dizileri tanıttılar. Her dizinin yüzey alanı, benzer boyutlardaki geleneksel kapasitörlere göre 250 kat daha büyük yüzey alanına sahip. Dizilerin santimetrekare başına kapasitans değeri yaklaşık 100 mikrofarad. Her bir nanokapasitörün toplam kalınlığının yalnızca 25 nanometre olması, belirli bir alanda daha fazla enerji depolanabilmesini sağlıyor.

Pratik kullanım için, milyarlarca nanokapasitörden oluşan daha büyük dizilerin yapılması gerekiyor. Ayrıca bu büyük dizilerin birbirine bağlanması da ayrı bir üretim problemi olarak görülüyor.

MIT Technology Review

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • AB binalarda enerji tasarrufu konusunda anlaştı Avrupalı yetkililer uzun tartışmaların ardından “Binalarda Enerji Performansı” Direktifi üzerinde anlaştı. Buna göre 2020 yılı sonundan itibaren AB’de inşa edilecek yeni binalara, yüksek enerji performansı standartlarına uygun olması ve enerji...
  • Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğine 75 milyon Euro Türkiye Kalkınma Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası arasında, KOBİ'ler ve büyük işletmelerde "Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği" için kredi anlaşması imzalandı....
  • Dünyanın en yüksek yoğunluklu pili Hitachi tarafından duyurulan yeni lityum iyon pil, daha önceki lityum iyon pillerden 1,7 kat daha az yer kaplarken, 4500W/kg yoğunluğuyla aynı zamanda daha hafif....
  • AB’de televizyonlara enerji etiketi yolda Avrupa Komisyon, televizyonlar için enerji etiketi uygulamasının başlatılması teklifinde bulunarak buzdolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinelerinde hâlen uygulanmakta olan etiketlerin yenilenmesini istedi. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Yüksek enerji saklama özelliğine sahip nanokapasitörler geliştiriliyor” için yorum sayısı: 1

  1. 2009.03.24 15:49

    Türk bilim insanlarının, bu konudaki çalışmaları ile ilgili haberlerini teknoport[at]tekim.com.tr adresine göndermelerini bekliyoruz.

Yorumunuzu yazın...