Lityum-İyon piller daha hızlı şarj edilebilecek

12 Mart 2009

 
Geliştirilen yeni malzemenin laboratuar örnekleri.<br /> (Kaynak: MIT Fotoğraf: Donna Coveney)

Geliştirilen yeni malzemenin laboratuar örnekleri. (Kaynak: MIT Fotoğraf: Donna Coveney)

MIT’ten (Massachussets Institute of Technology-ABD) araştırmacılar, lityum-iyon pillerin daha hızlı şarj edilmesini sağlayan malzemeyi geliştirdiklerini açıkladılar.

MIT Malzeme Bilimleri ve Mühendisliği’nden Gerbrand Ceder tarafından 2006 yılından duyurulan yeni malzemenin üretim yönteminde yapılan geliştirme ile, lityum-iyon pillerin şarj süreleri saatlerden saniyeler mertebesine inecek.

Lityum-iyon pillerin enerji kapasitesinin yüksekliğine karşı dolma ve boşalma zamanları uzun. Bu da hızlı şarj ihtiyacı olan dizüstü bilgisayar ya da cep telefonu kullanıcıları açısından bir dezavantaj. Diğer yandan elektirikli otomobil gibi uygulamalar da, ani güç (ani hızlanma) ihtiyacının olduğu anlarda lityum-iyon pillerin cevap zamanı uzun kalıyor.

Gerbrand Ceder ve ekibi, bu zafiyetin -geleneksel olarak düşünülenin aksine- lityum iyonlarının lityum-iyon malzeme içindeki hareket hızının azlığından değil, çevredeki iyonların malzeme içinde hızlı hareket etmelerini sağlayacak tünellere giriş hızından kaynaklandığını bulmuşlar. Araştırmacılar bu sorunu, malzeme çevresine başka bir malzeme ile bir çevre yolu inşa ederek çözmüşler. Böylece lityum iyonlarının malzeme içinde hızlı hareket etmelerini sağlayan tünelleri daha hızlı bulmaları sağlanmış.

Araştırmacılar ilk malzeme örnekleri ile yaptıkları deneylerde, işlenmemiş malzeme ile yapılan pil hücrelerinde 6 dakika olan şarj süresinin, yeni malzemenin eklenmesiyle 10-20 saniyeye kadar indiğini gözlemlemişler. Ayrıca yeni malzemenin sık şarj-deşarj döngülerinden daha az etkilendiği, malzemedeki bozulmanın azaldığı, bunun sonucunda daha az malzeme kullanımının yeterli olduğu küçük ve hafif pillerin geliştirilebileceği görülmüş.

MIT

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Silikon nanotellerle daha güçlü piller Lityum-iyon piller için geliştirilen nanotel anotlar, mevcut pillere göre 10 kat daha fazla elektrik şarjı taşıyabiliyor. Bu da pille çalışan araç ve cihazlarda kesintisiz çalışma süresinin yaklaşık iki kat artması...
  • Lityum iyon bataryası kullanımına son verecek! Airbus, A350 uçaklarında lityum iyon bataryası kullanımına son verecek.Airbus, yeni A350 tipi uçaklarda lityum iyon batary...
  • Lityum iyon bataryası kullanımına son verecek! Airbus, A350 uçaklarında lityum iyon bataryası kullanımına son verecek.Airbus, yeni A350 tipi uçaklarda lityum iyon batary...
  • Lityum iyon pillerin dolma süresi yarıya iniyor ABD'li bilim adamlarının yeni geliştirdiği karışık matematiksel hesaplama algoritmaları, yeniden doldurulabilen lityum iyon pillerin dolma süresinin yarıya indirilmesinin ve üretim maliyetinin yüzde 25 oranında azaltılmasının önünü açtı. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Lityum-İyon piller daha hızlı şarj edilebilecek” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...