Obama’dan kök hücre araştırmalarına izin

11 Mart 2009

 

Kök hücre araştırmalarına federal yardımın önü açılıyor. ABD Başkanı Barack Obama, Bush yönetiminin kök hücre araştırmalarına hükümet fonlarından yardım yapılmaması kararını yürürlükten kaldırdığını açıkladı.

Başkan Obama sık sık, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki labaratuvarlarda kök hücre araştırmalarının serbestçe yapılmasına izin verilmesinden yana olduğunu söylemişti.

Amerika’da bu alanda yapılan araştırmalara federal bütçenin fonlarından yapılan yardımlar ise 2001 yılı Ağustos ayında kesilmişti.

Zira bu tarihte, Cumhuriyetçi George Walker Bush başkanken, insan embriyolarından da kök hücre üretilmeye başlanmıştı.

Birçok bilim adamına göre, Bush’un kararının sonucu, yaptıkları araştırmaların etkinliğinin azalması oldu.

Embriyoya ait gelişme aşamasındaki kök hücreler, vücutta herhangi bir hücre türüne dönüşebiliyor.

Bilim adamları kök hücrelerin, zarar görmüş organları ya da işlevsiz hücreleri değiştirecek dokuları sağlayabileceğine inanıyor.

Ayrıca kök hücrelerin Alzheimer, Parkinson ve şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıkların tedavisi için yeni yöntemler sunabileceği düşünülüyor.

Bush ve diğer muhafazakarlarsa genelde kısırlık tedavisi sırasında arta kalan embriyoların hala canlı olduğunu söylüyor ve onların bu nedenle imha edilmemeleri gerektiğini savunuyordu.

Amerika’da muhazafakarlar, Barack Obama’nın kararı nedeniyle büyük hayalkırıklığı içinde. Aralarında Obama’nın kararını, “İnsan yaşamının saygınlığına inanan Amerikalıların suratına atılmış bir tokat” olarak görenler var.

Başkan Obama ise kök hücre araştırmaları yapanlara federal yardımı yeniden başlatırken bir konuda söz verdi. Bu söz Obama Yönetimi’nin, başkanın deyimiyle “akıllıca gerçekleştirilen bilimsel çalışmalara saygılı olacağı”.

Yetkililer, kök hücre araştırmalarına federal yardımın yolununun açılmasının, daha önce verilen, özgürce yapılan bilimsel araştırmalara siyasi müdahaleler yapılmayağı sözünün de parçası olduğunu vurguluyor.

Kök hücre araştırmaları İngiltere, Belçika, İsveç, Kanada, Yeni Zelanda gibi ülkelerde tevşvik ediliyor. Bu araştırmaları kanunlarla yasaklayan bazı Avrupa ülkeleriyse; Avusturya, Litvanya ve Polonya.

ntvmsnbc.com

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler:
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Obama’dan kök hücre araştırmalarına izin” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...