Mikroçip üzerinde ışıkla yüksek hızlı haberleşme

5 Mart 2008

 

DARPA’nın EPIC (Electronic and Photonic Integrated Circuits) projesinden sonraki adım olarak nitelendirilen, 5,5 yıllık ve 44,29 Milyon Dolar bütçeli araştırma programı UNIC (Ultraperformance Nanophotonic Intrachip Communication) ihalesini Sun Microsystems kazandı. Bu çalışmada Sun Microsystems’in ekibinde silikon fotonik teknolojisi alanında faaliyet göstermeye başlayan Luxtera ve Kotura firmaları da bulunuyor.İhaleye Intel+HP, IBM ve MIT de teklif vermişti.

Günümüzde çok çekirdekli mikroişlemciler yaygın olarak kullanılıyor. Teknolojik eğilim ise yüzlerce hatta binlerce çekirdekli mikroişlemcilere doğru. Bu santimetrekarede milyarlarca transistöre sahip birden fazla mikroişlemcinin tek bir mikroçip üzerinde yer alması demek. Günümüzde gerek mikroişlemciler arası, gerekse mikroişlemci ile bellek çipleri arasındaki elektriksel haberleşme bağlantılarının böyle bir işlem gücü için gereken bant genişliğini sağlamaları -en başta güç ihtiyacı nedeniyle- çok zor. UNIC programı ile geliştirilecek düşük güç harcama, geniş bant ve düşük gecikme zamanları gibi özelliklere sahip nanofotonik haberleşme teknolojileri sayesinde bu sınırlamaların ortadan kalkması bekleniyor. Böylece hem bu yüksek performanslı mikroçipler ile dış dünya arasında kesintisiz bir arabağlantı sağlanmış, hem de mikroçiplerin teorik limitlerinde çalıştırılmasının yolu açılmış olacak. (Programın teknik hedefleri ile ilgili ayrıntılı bilgi bu dokümanda mevcut).

Sun Microsystems

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Mikroçip üzerinde ışıkla yüksek hızlı haberleşme” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...